קיפאון בענף הנדל״ן? האם כדאי לקנות דירה או להמתין ?

ראשית, אקדים ואומר שזו דעתי האישית ואין בה שום המלצה לפעולה מסויימת. אני חושב שאחרי עשור של עליות מחירים, חוקי הכלכלה משפיעים על מצב השוק, ומסתבר שהמחירים גבוהים למרבית הרוכשים (ומיד אפרט בעניין זה). מצד שני – אני לא רואה מגמה של ירידות מחירים גדולות בשנה הקרובה (ובוודאי שלא באיזור המרכז), ולכן הייתי ממליץ להמתין מספר חודשים, להבין לאן השוק הולך, ואז לנסות לקבל החלטה מושכלת. כדי לראות את התמונה הגדולה צריך להבין כי שוק הנדל"ן מתחלק לשלושה סוגי רוכשים המשפיעים עליו, ומייד אסביר לכם עליהם.

זוגות צעירים ומחיר למשתכן

הרבה מאוד זוגות צעירים ברחבי הארץ בחרו להירשם להגרלות מחיר למשתכן. ההנחה המתקבלת במחיר למשתכן היא הנחה גדולה ומשמעותית. זוגות אלה למעשה נגרעו משוק רוכשי הדירה הראשונה. במצב אחר, זוגות אלה היו רוכשים את הדירות שלהם ביד שנייה והיו מניעים את גלגלי השוק, אך כעת הם עברו למחיר למשתכן – וזהו כוח משמעותי שמשפיע על השוק כולו.

משפרי דיור

על סוג זה של רוכשי דירות מצב השוק לא משפיע, כי אם הם ימכרו את הדירה הנוכחית שלהם בתקופה של ירידת מחיר, אז הם גם יקנו את הדירה החדשה בתקופה של ירידת מחיר ולהיפך. ההשפעה העיקרית עליהם היא זמן המכירה המתארך. כיום ישנם פחות קונים בשוק, וזמן מכירת הבית שלהם עשוי להיות ארוך יותר מהרגיל.

משקיעים

כוחם של אלה בשוק ירד באופן משמעותי. דירה להשקעה כבר לא נחשבת בתור ההשקעה הכי נבונה ברמת המחירים הקיימת, והתשואה נמוכה מאוד. ישנם הרבה משקיעים שמחפשים רווח מהיר בטווח שנים קצר יותר, או תשואה גבוה יותר ממה שניתן לקבל בארץ. משקיעים אלה כבר מזמן עברו להשקעות בחו"ל. לעומתם יש משקיעים המתעניינים להשקיע לטווח ארוך (עשרות שנים) ורוצים לרכוש "דירה לפנסיה", הם עדיין קיימים בפלח זה של השוק.