האם דין דירה בתל אביב כדין דירה בראש פינה?

בשורה חשובה: פילוח מדד מחירי הדירות

על פי המלצות הוועדה המייעצת לשיפור הנתונים בתחום הדיור, יפורסם מדד מחירים נפרד לכל אזור גיאוגרפי ולכל עיר גדולה – הן לרכישה והן להשכרה. מדדים נפרדים יפורסמו לדירות חדשות ויד שנייה. כמו כן – פותחה  נוסחה חדשה לקביעת מודל המדד.

עד לאחרונה פרסמה הלמ"ס מדד אחד ויחיד – מדד מחירי הדירות שפורסם מדי 15 בחודש, בצמוד למדד המחירים לצרכן. מדד זה כלל בתוכו את אמידת מחיריהן של כלל הדירות בישראל, ללא ביצוע פילוח כלשהו… אבל, האם הגיוני ששוויו של בית בתל אביב ישפיע על המדד כמו בית בראש פינה? ברור שלא, וברור שהמצב שהיה עד היום עיוות בצורה משמעותית את הנתונים הסטטיסטיים של שוק הדיור בישראל.

סוף סוף… כפי שמדינה מתקדמת צריכה ויכולה לתת שירות מדוייק לתושביה, צפוי בחודשים הקרובים להתפרסם מדד מחירי דירות רבעוני עבור כל אחד משמונת הישובים העירוניים המונים אוכלוסייה של למעלה מ-200 אלף תושבים: אשדוד, באר שבע, חיפה, ירושלים, נתניה, פתח תקווה, ראשון לציון ותל אביב. בנוסף לכך תפורסם רמת מחירי עסקאות ממוצעת עבור כל אחד משמונת הישובים הללו.

עוד יבוצע פרסום חודשי של מדד מחירי דירות ארצי עבור דירות חדשות בלבד (הפרסום הראשון בנושא נעשה כבר לפני עשרה ימים בצמוד למדד האחרון), ובמקביל פרסום חודשי של מדד מחירי דירות ארצי עבור דירות יד-שנייה בלבד. בנוסף תפורסם אחת לרבעון רמת מחירי עסקאות ממוצעת עבור עסקאות בשוק החופשי, ועבור עסקאות בתמיכה ממשלתית (כגון מחיר מטרה או מחיר למשתכן), בפילוח לפי מחוזות וגודל דירה. ודבר אחרון – אחת לשנה יפורסם שווי למ"ר של דירות לפי איזור.