מה יותר משתלם

מה יותר משתלם – להמתין לדירה במחיר למשתכן, או לרכוש דירה בשוק החופשי?

נושא שנמצא כיום בראש חדשות הנדל"ן הוא פרוייקט מחיר למשתכן, אשר מתעתד להציף את המדינה בעשרות אלפי דירות חדשות. אחת השאלות שאני נשאל רבות היא, האם כדאי לרכוש דירה במחיר למשתכן (ויש הקוראים לזה מחיר למסתכן) ולקבל את הדירה רק בעוד כמה שנים? או שעדיף לוותר על ההנחה במחיר למשתכן, ובמקום זה לרכוש דירה עם כניסה מיידית, ללא העזרה וההנחה שמקבלים בפרוייקט?

לפרוייקט מחיר למשתכן ישנם שני יתרונות ענקיים:

1. מחיר הדירה נמוך, לעיתים עד 300,000 ש"ח ממחיר השוק באותו איזור.

2. ניתן לקבל משכנתא באחוזי מימון גבוהים יותר מאשר ברכישת דירה בשוק החופשי, ועם הון עצמי נמוך יותר.

אבל… יש למחיר למשתכן גם שני חסרונות ענקיים:

1. אמנם מתבצעות כעת הגרלות מחיר למשתכן, אך לרוב הפרויקטים המוגרלים עדיין אין היתר בניה – כך שבעצם אתם לא יודעים מתי תקבלו את הדירה (וזה יכול להגיע גם עד 5 שנים)

2. אתם לא יודעים מה יהיה מחיר הדירה הסופי, יש לכך שתי סיבות – האחת היא מכיוון שמפרט הדירות המלא לא מפורסם מראש (עדיין אין היתרים), והשנייה היא מכיוון שאתם תלויים במיקום שלכם בהגרלה, ובמקרים רבים אתם תגלו שאתם "נאלצים" לבחור את הדירות היחידות שאחרים לא בחרו, אלה שלרוב הן גם הדירות היקרות יותר בפרוייקטים.

אז מה אתם חושבים?

בואו נפשט קצת את המספרים… אם אתם זוג צעיר שמשלם שכירות של  4000 ש"ח לחודש, תכפילו את השכירות החודשית ב-60 חודשים (שהם כ-5 שנים המתנה לדירה)  ותגיעו ל 240,000 ש"ח… האם שווה לקנות דירה במחיר נמוך ממחיר השוק במסגרת מחיר למשתכן, עם סיכוי שתמתינו לדירה 4-5 שנים ותוציאו סכום מיותר כזה על שכירות? או האם כדאי יותר לרכוש דירה במחיר מלא, עם כניסה מיידית וחסכון בהוצאות השכירות המצטברות?

Comments